:: YAZI

Eklenme: 23.12.2019 13:05 


İnternet aldığımız bilgilere göre, Bursa’da otuz iki gazete yayımlanıyor.
Gazete bayilerinde boy gösteren, satış sayıları dipte bulunan on kadar gazete var...Devletin Basın İlan Kurumu tarafından “Resmi İlan” almasalar, bugün kapılarına kilidi vuracak kadar sıkıntı içinde oldukları belli...
İsmi altında: “Türkiye’nin En Büyük Şehir Gazetesi” ibâresini kullanan OLAY Gazetesi 29 yıllık bir gazete. Sahibi, Haliyle, fikriyle, gidişatı ile Mahut/Malum Cavit çağlar.
Önce bu kişi hakında internet sitelerinden aldığım hayatından satırbaşları vereyim
“Cavit Çağlar, 1944 yılında Yunanistan Gümülcine‘de fakir bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. Ailesi 1946 yılında Türkiye’ye göç etti ve Manisa Akhisar‘a yerleşti. Babası 1961 yılında veremden öldü. Para kazanmak için benzincide çalışıp, araba camı sildi. Liseyi bitirdikten sonra 1963 yılında ailesi ile İstanbul‘a taşındı. Mahmutpaşa‘da tezgâhtarlık yaparak işe başladı.

Babasından kalan 16.000 lira ile 1967 yılında bir arkadaşı ile Bursa‘da Uygun İpek isimli bir firma kurdu. Hemen ardından Yapı Kredi bankasından 75 bin liralık ilk kredisini alarak işini geliştirdi. 1967 yılının ortasında askere gitti ve askerliğini Ankara‘da yaptı.

1968 yılında Adalet Partisi Gençlik Kolları’na katıldı. 1970 yılında dayısı Şükrü Şankaya ile ortak oldu ve kumaş ticareti yapmaya başladı. Dayısı Şükrü Şankaya 1973-1974 sezonunda Bursaspor Kulübü başkanlığı yaptı. 1977-1980 yılları arasında Cavit Çağlar’ın işleri Bülent Ecevit döneminde yükselişe geçti.

1979 yılında dayısıyla birlikte Nergis Tekstil şirketini kurdu. 1983 yılında da Yeşim Tekstil’i kurdular.

1981 yılında Bursaspor başkanı oldu ve geniş kitlelerce tanındı. 1980′li yılların sonuna doğru 30 şirket ile Nergis holdingin sahibi oldu.

Eski bakanlardan İhsan Sabri Çağlayangil vasıtası ile 1980 sonrası siyaset yasağı olan Süleyman Demirel ile tanıştı. 1987 yılında Bursa’dan DYP milletvekilli adayı oldu ve seçildi.

Bu dönemlerde Cavit Çağlar’ın şirketlerinin bankalara olan borçları 100 milyar lirayı geçmişti.

Cavit Çağlar 20 Ekim 1991 seçimlerini takiben DYP iktidara geçince Hazine’den ve Ziraat Bankası’ndan sorumlu Devlet Bakanı oldu. Çağlar’ın Ziraat Bankası’na 399 milyar liralık borcunu 176 milyar liraya indirdiği iddialarının sonunda Adnan Kahveci “Kamu bankalarının Cavit Çağlar’a teslim edilmesi, ciğerin kediye emânetinin belgesidir” demiştir.

Cavit Çağlar, bakan olduğu dönemde Mesut Yılmaz‘a savaş açtı ve ‘Yavşak Mesut‘ sözüyle siyaset tarihine geçti.ra tazminat ödemeye mahkum oldu. Olayın ardından Çağlar aşağıdaki açıklamayı yaptı:
“.”

Cavit Çağlar, Bakan olunca kendisine bağlı olan bankayla pazarlığa oturdu ve 399 milyar borcunun büyük bölümünü kabul etmedi. 173 milyar olduğunu söylediği borcunu 4 yıl içinde faizsiz ödemeyi önerdi. Ziraat bankası öneriyi kabul etti ve borç 1996’ya kadar ödenmek üzere taksitlendirildi.

14 Haziran 1993 tarihinde Tansu Çiller Başbakan olunca Cavit Çağlar’a bir bakanlık verilmedi ve kabine dışında kaldı. Daha sonra da DYP’den ayrılarak Bursa Bağımsız Milletvekili oldu. 18 Nisan 1999 seçimlerinde aday olmadı.

Siyasete atılınca şirketlerin yönetimini dayısına bıraktığını söyledi ama her zaman işinin başında oldu. Nergis Holding, önce Çukurova Holding’ten İnterbank’ı alarak finans sektörüne girdi. Ardından NTV, Olay Gazetesi ve Olay TV ile medyaya girdi.

1997’de Dinç Bilgin ile birlikte özelleştirilen Etibank’ı aldı. Ancak kısa bir süre sonra tekstil krizine yakalandı. Sahibi olduğu İnterbank’a 1998’de el kondu. Çağlar, bu karardan hemen önce NTV’yi Doğuş’a sattı ve Etibank’taki yüzde 50 hissesini Dinç Bilgin‘e devretti. Çöküş hızlandı, İşyerine, evindeki herşeye haciz yağdı.

16 Mart 1999’da Kenya‘da yakalanan PKK lideri Abdullah Öcalan, Başbakan Bülent Ecevit döneminde Cavit Çağlar’ın uçağı ile Türkiye’ye getirildi.

5 ği karar kesinleşerek toplamı 40 trilyon liraya ulaşan alacak tahsil edilmeye başlandı.

Hakkında Egebank ve Etibank soruşturmaları kapsamında, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek yurtdışına çıkan ve bir daha Türkiye’ye dönmeyen Çağlar hakkında 2 Ocak 2001 ve 2 Nisan 2001 tarihinde iki gıyabi tutuklama kararı çıktı.

Bu karardan sonra İstanbul İnterpol Şube Müdürlüğü’nce “Kırmızı Bülten” çıkartıldı.
Hakkındaki suçlamalar nedeniyle tüm dünyada kırmızı bültenle aranan Çağlar, 18 Nisan 2001’de eşi Nursel Çağlar’ı karşılamaya gittiği sırada New York‘taki John F. Kennedy havaalanı garajının parkında, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI tarafından tutuklandı. 28 Nisan 2001 tarihinde Türk Interpol görevlilerine teslim edilerek Türkiye’ye getirildi ve tutuklanarak cezaevine konuldu. 6 Şubat 2002 tarihinde tahliye edildi. Yargıtay‘ın iki kez bozduğu dava kapsamında 2004 yılında 3 yıl 10 ay 20 gün hapis cezası ve 189 milyon 69 bin 962 lira para cezasına çarptırıldı.

Cavit Çağlar, 1970 yılında Nursel Hanım ile evlendi. Kızı Yasemin Kaya (d.1982) ve Mustafa adında oğlu vardır.”

İnişl/Çıkışlı bir Hayat... “Süleyman Demirel’in Manevi Oğlu”... “H.... Cavit...” gibi halk arasında lakapları var.
Mahkumiyet yıllarında ellerindeki kelepçeleri ceketi ile kapatan bir kişi..

Gazetesi Olay’ın birinci sayfasında mutlaka bir yosma resmi, son sayfasında da ayni biçimde resimler. ÇEKİRGE isimli ilavesinde halkımızın ve okuyucunun tabiri ile “Zina Penceresi/Kapısı, Gençlerin M....aracı”” resim ve haberler..

Televizyon ve radyosu da mâlum...Kapandılar..

Günlük haberlerinde iktidar, özellikle Reis’ie ait manşetler. Mahalli Yönetimleri, özellikle belediye Başkanlarını şakşaklıyan/alkışlayan/yağlayan, Yerle/Gök arasına sığdıramayan haber ve resimlerle yönetmek isteyen bir tavır...
Bizim kimseyle bir garazımız, alış/verişimiz olamaz. Allahın emri doğruları görür, doğruları yazar, hakikat penceresinden bakarız.
Menfaatin ideal ve ideolojiye zarar verdiğini bilenlerdeniz.
İnandığımız Dâvâ uğruna 66 yıldan beri konuşur ve yazarız. Ölene kadar da ölçümüz ve çizgimiz budur, kıyamet kopsa dahi..

  Yorum gönder
 
Diğer yazılar

* KARUN’UN HAZİNELERİNİN ANAHTARINI KIRK KATIR TAŞIRDI…(MEHMET KOCA)
* “ÇARIKLI ERKÂNIHARP” GÖZÜYLE BİR HAYKIRIŞ!
* BİNDİKLERİ DALI KESENLER...
* “KȆL KIZI SAÇLI ARAMAK...”
* YALAN SÖYLEYEN TARİH UTANSIN!...
* ÇOCUKLARA İSİM KOYUYORUZ AMA....
* KARANLIK DEVİRLERi, “KARA KİTAP” YAZILARINI BU NESİL BİLMEZ!...
* BİZİ DÜNYA SEVGİSİYLE ALDATIYORLAR!...
* “SAHTE PEYGAMBER” CENAZESİNDE ÜÇ BİN KİŞİ
* KANAYAN BİR YARA: MİSYONER FAALİYETLERİ


Tüm Yazılar

 
© 2006 - 2020 İlhan YARDIMCI
Tasarım & Yazılım Sinan Eldem